
Szülőként nem kaptunk támogatást – derült ki a Covid-kutatás során
A korai szülésű ikrek édesanyja megosztotta, hogy a Covid idején bevezetett szigorú korlátozások a szülészeti osztályokon traumatikus élményt jelentettek számára. A világjárvány megjelenése óta a kórházakban sokszor szigorú intézkedéseket vezettek be, hogy megvédjék a betegeket és a személyzetet a vírus terjedésétől. Azonban ezek a korlátozások, különösen a szülést váró anyák számára, komoly érzelmi megterhelést okoztak.
A nő, aki ikreinek születését tapasztalta meg a Covid alatt, elmondta, hogy a kórházak látogatási szabályai miatt rendkívül nehéz helyzetbe került. A szülők, akik egy új életet várnak, gyakran szoronganak és kétségekkel küzdenek, és ezek a korlátozások csak fokozzák a stresszt és a szorongást. Az édesanya tapasztalatai rávilágítanak arra, hogy a szülés nemcsak fizikai esemény, hanem érzelmileg is nagyon megterhelő élmény.
A kórházakban bevezetett korlátozások miatt sok édesanya kénytelen volt egyedül szülni, anélkül, hogy a partnerük vagy más támogató személyek jelen lehetnének. Az ilyen körülmények között történő szülés nemcsak hogy elveszi a boldogságot a pillanattól, hanem súlyosan befolyásolja a nő pszichológiai állapotát is. A nők gyakran úgy érzik, hogy a szülés alatt nincs elég támogatásuk, ami hozzájárulhat a poszttraumás stressz szindróma kialakulásához is.
A szülés utáni időszak is bonyolultabbá vált a korlátozások miatt. Az édesanya elmondta, hogy a kórházban töltött idő alatt nem tudta látni a gyermekeit, ami rendkívül fájdalmas élmény volt számára. Az anyák számára a szülés utáni kapcsolódás a gyermekekhez kulcsfontosságú, és a korlátozások miatt ez a kapcsolat sok esetben megnehezedett. A korai születésű ikrek esetében különösen fontos, hogy az anyák közel érezzék magukat a gyermekeikhez, hiszen a korai születés sokféle kihívást jelenthet.
A kórházaknak a Covid alatt hozott intézkedései nemcsak az anyák, hanem az egész családok életére hatással voltak. Az édesanya mesélte, hogy az apák sok esetben nem tudtak részt venni a szülésen, ami nemcsak az ő érzelmi állapotukat befolyásolta, hanem a család dinamikáját is megváltoztatta. Az apák számára is traumatikus élmény lehetett, hogy nem lehettek jelen a születés során, és ez a feszültség a családok közötti kapcsolatokat is megterhelte.
A nő hangsúlyozta, hogy a szüléssel kapcsolatos élmények megosztása segíthet másoknak, akik hasonló helyzetben vannak. A tapasztalataik révén felhívja a figyelmet arra, hogy a szülészeti osztályokon nemcsak a fizikai egészség, hanem a mentális jólét is rendkívül fontos. Az egészségügyi intézményeknek figyelembe kellene venniük a szülés alatt és után tapasztalt érzelmi kihívásokat, és támogatást kellene nyújtaniuk a szülőknek.
A koronavírus-járvány idején szerzett tapasztalatok rávilágítanak arra, hogy a szülővé válás folyamata, különösen a nehéz körülmények között, milyen hatással van a családokra. Az édesanyák érzései, aggályai és szükségletei fontosak, és a jövőbeni szülészeti gyakorlatoknak figyelembe kell venniük ezeket. A szülészetben a támogatás, a szeretet és a közelség megteremtése elengedhetetlen, hogy a jövő édesanyái és apái pozitív élményekkel gazdagodhassanak be a gyermekvállalás során.
