Életmód,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most mélyen a föld alatt folytatja harcát

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a sztrájkhoz szükséges eszközeiket: a jól ismert narancssárga mellényeiket, tábláikat, és hangosbemondóikat. Ez a folyamat nem új számukra, hiszen három év alatt sokszor végigcsinálták már. E három év alatt, amely során leveseket öntöttek, kukoricakeményítő festéket spricceltak, és számos utat blokkoltak, a JSO a brit társadalom egyik legelutasítottabb aktivista csoportjává vált. A csoport tagjai szombaton több száz aktivistára számítanak London központjában, ám ez az esemény eltér az eddigiektől. Először is, a demonstráció létezése nem titok, másrészt valószínűtlen, hogy a korábbi, tömeges zavart okozó akciókat megismétlik. Valójában ez lesz az utolsó protestálásuk, mivel a JSO, saját szavaik szerint, „felfüggeszti a hi-viz mellények használatát” és befejezi a civil engedetlenségi kampányát.

A csoport hivatalosan úgy véli, hogy megnyerték a harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati politikává vált. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy a zavargások kezelésére bevezetett szigorú új törvények gyakorlatilag lehetetlenné tették a hasonló csoportok működését. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, a szombati eseményt „örömteli ünneplésnek” nevezi. „Hihetetlen dolgokat csináltunk együtt, és nagyon megbíztunk egymásban” – mondja.

Az aktivisták ünneplése nemcsak a JSO tagjaira vonatkozik. Számos motoros, aki eddig szenvedett a forgalmi késedelemtől, azokat az művészeti szeretőket, akiket megdöbbentettek a festmények elleni támadások, valamint a sport- és színházrajongók, akiket az eseményeik megszakítottak, szintén örömmel fogadják a JSO távozását. A rendőrség is így gondolja; a JSO demonstrációi több ezer órányi rendőri munkát emésztettek fel, és milliókba kerültek. A londoni rendőrség 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a csoport akciói közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO végét azonban komoly kérdések is felvetik. Vajon valóban ez a végső búcsú a zavargásoktól a brit éghajlati mozgalomban, vagy a csoportok underground tevékenysége új, még zűrzavarosabb akciókat szülhet? A stratégiai kérdések is megjelennek: a közvélemény széles körben aggódik a Föld jövője miatt, de a JSO-val kapcsolatban sokan elutasítónak mutatkoztak. Hogyan kerülheti el a klímavédelem, hogy ugyanaz a sors várjon rá?

A JSO modellje kis, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat végeztek, amelyek maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okoztak. A csoportnak szigorú belső szabályai voltak: az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk, várva, hogy letartóztassák őket. A rendőrség, a közönség dühétől és a média ellenséges riportjaitól fellelkesülve, egyre több hatalmat követelt, hogy megállítsák a „zöld őrülteket”.

A 2022-es rendőrségi és bűnügyi törvény bevezetése óta a „közrend szándékos vagy gondatlan megsértése” törvényes bűncselekménnyé vált, amely a közvélemény zavarásának számos formáját felölelte. Azóta a hatóságok még a potenciálisan zavaró akciók előkészítése miatt is súlyos börtönbüntetéseket szabhatnak ki. A következő évben a közrendről szóló törvény kibővítette a rendőrség hatáskörét a demonstrációk kezelésére, új bűncselekményeket vezetve be, például az „objektumokhoz való rögzítést” és a főbb infrastruktúrák megzavarását.

Miközben a JSO vége felé közeledik, a klímavédelmi mozgalom jövője komoly kérdéseket vet fel. A JSO eddigi módszerei a jövőben már nem működnek, és a csoport tagjai úgy érzik, hogy új formákat kell keresniük a kormány kihívására. Sokan úgy vélik, hogy a klímavédelemnek a demokratikus rendszert kellene hatékonyabban kihasználni, és meg kell találni a módját annak, hogy a közvélemény támogatását elnyerjék.

Fontos, hogy a jövőbeli akciók során a klímavédelmi mozgalom elkerülje a JSO által tapasztalt elutasítást, és új, eredményes módszereket találjon, amelyek a társadalom szélesebb rétegeit vonják be a klímaváltozás elleni küzdelembe. Az aktivisták úgy vélik, hogy a jövőben a tisztességes és nem zavaró megmozdulások mellett kell elköteleződniük, hogy elérjék céljaikat, és biztosítsák, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem ne váljon megosztóvá a társadalomban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük