
Megállt-e a Has Just Stop Oil a levesdobálásban?
A Just Stop Oil nevű klímaaktivista csoport bejelentette, hogy április végén feloszlik. Az aktivistáikat sokan figyelemfelkeltő fanatikusoknak és vandáloknak tartják, és sokan gyűlölik őket a zavaró, közvetlen akcióik miatt. A csoport azt állítja, hogy győzött, hiszen a követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már kormányzati politikává vált. De valóban nyertek, és valóban ez jelentheti a káosz végét, amit a klímaellenes tüntetéseik okoztak?
Hayley Walsh, egy 42 éves oktató és háromgyermekes anya, szíve hevesen dobogott, mikor az idei év január 27-én ült a Theatre Royal Drury Lane nézőterén. Próbálta megnyugtatni magát, miközben Hollywoodi sztár, Sigourney Weaver Shakespeare Vihar című darabjának West End-beli bemutatóját nézte. Azonban Hayley, a Just Stop Oil aktivistája, egy saját drámát tervezett. Amikor Weaver Prospero karaktere azt mondta, hogy „Jöjjetek elő, mondom”, Hayley felpattant a helyéről, és Richard Weirrel, egy 60 éves gépészmérnökkel együtt a színpadra rohant. Konfettiágyút lőttek ki, és egy „Több mint 1,5 fok globális hajótörést jelent” feliratú molinót feszítettek ki – utalva arra, hogy 2024 az első év, amikor a globális átlaghőmérséklet-emelkedés átlépte a szimbolikus 1,5 C fokot.
Ez egy tipikus Just Stop Oil akció volt. A célkitűzés magas rangú volt, ami garantálta a nyilvánosság figyelmét, az üzenet pedig egyszerű és a csoport jellegzetes fluoreszkáló narancsszínében jelent meg. Az érintettek reakciója szintén klasszikus volt: füttykoncert és káromkodás kísérte a megmozdulást, sokan kiabálták, hogy „idioták”, és „rántsák le őket a színpadról”. A Just Stop Oil egy brit környezetvédelmi aktivista csoport, amely a fosszilis tüzelőanyagok kitermelésének leállítására törekszik, és közvetlen akciókat használ, hogy felhívja a figyelmet a céljára. A Sun lapja „bűnöző kultusznak” nevezte, míg a Daily Mail „elmebetegnek” titulálta, kiemelve, hogy tagjai „szenvedést szabadítottak rá ezer ártatlan emberre önző akcióik révén”.
A csoport számos figyelemfelkeltő akciót hajtott végre, beleértve, hogy levest öntöttek Van Gogh egyik festményére a Nemzeti Galériában, krétaporbombát robbantottak a Sheffieldi Világbajnoki Snooker-bajnokság alatt, és megrongálták a Magna Carta egy példányát a Brit Könyvtárban. De a csoport útlezárásai okozták a legnagyobb zűrzavart és közpublicitásra is szert tettek. 2022 novemberében 45 JSO-tag mászott fel a M25-ös autópálya hídjaira, ezzel több mint négy napon keresztül súlyosan megbénítva a forgalmat, rengeteg ember késtett az utazásával, orvosi időpontjával és vizsgáival. A Metropolitan Police-ra háruló költségeket 1,1 millió fontra becsülték.
A Just Stop Oil az Extinction Rebellion (XR) csoportból nőtt ki. Az XR – amelyet 2018-ban alapítottak – ezer ember tömegeit hozta az utcákra, „ellenállás fesztiváljának” nevezett események keretében. A tüntetések csúcspontját 2019 áprilisában érték el, amikor a demonstrálók több mint egy hétig megbénították London egyes részeit, és egy nagy rózsaszín hajót helyeztek el Oxford Circus közepén. Az XR által kiváltott látvány és zűrzavar hatalmas médiavisszhangot generált, de a rendőrség dühös volt. Számtalan rendőrt kellett átcsoportosítani, és 2019 végére a tüntetések rendőri költsége 37 millió fontra rúgott.
A Just Stop Oil megalapítása mögött feszültségek húzódtak, mivel sokan úgy érezték, hogy a csoportnak kevesebb konfrontációval és zavaró akcióval kellene fellépnie, míg mások a közvetlen akciók megerősítését szorgalmazták. A csoport hivatalosan 2022 Valentin-napján indult. Az akcióik során a tagok számos figyelemfelkeltő eseményt szerveztek, de ezzel egy időben hatalmas közpublicitás ellenállását is kiváltották, amely széleskörű politikai reakciókat eredményezett. A rendőrség új hatalmakat követelt az újfajta tüntetések kezelésére, így új bűncselekmények jelentek meg, mint például a nemzeti infrastruktúra megzavarása, a „lekötés” – azaz valaminek a láncolása vagy ragasztása –, és a föld alatti alagútásás. A közterületi zűrzavar is potenciális bűncselekménnyé vált, ami új eszközöket adott a rendőrség kezébe.
Az utóbbi négy évben a csoport számos támogatója került börtönbe, és öt aktivistát többéves börtönbüntetésre ítéltek a 2022-es M25-ös akciók miatt. Noha a büntetéseket a hónap elején csökkentették, ezek még mindig a legnagyobb börtönbüntetések a nem erőszakos polgári engedetlenség terén. A JSO vezetősége tagadja, hogy a rendőri fellépés bármiféle hatással lett volna a csoport döntésére. A csoport közleménye szerint győzelmet arattak: „A Just Stop Oil kezdeti követelése, hogy állítsák le az új olaj- és gázkitermelést, már kormányzati politikává vált, ezzel a közelmúlt egyik legsikeresebb polgári ellenállási kampányát hozva létre.” A kormány szerint nem terveznek új olaj- és gázkitermelési licenceket kiadni, de határozottan tagadják, hogy politikáik bármilyen kapcsolatban állnának az JSO-val.
Ezek után a csoport jövőbeli tervei is különböző irányokat vehetnek, sőt egyes aktivisták már titkos tevékenységekbe is belefognának. Az új csoportok, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok gazdaságának kulcsszereplői ellen terveznek szabotázsakciókat, már készítettek egy nyilatkozatot, amelyben azt írták, hogy „új fázist indítanak el a klímaaktivista mozgalomban.” A Just Stop Oil aktivistái azonban elmondták, hogy nem kívánják ezt az irányt követni, és a jövőbeni lépéseiket felelősségteljesen kívánják megfontolni. A csoport egyik legismertebb tagja, Roger Hallam, aki a M25-ös tüntetések miatt börtönben van, elismerte, hogy a JSO eddigi hatása „marginalizálódott”, amit a brit elit és vezetők felelősségvállalásának hiányával magyarázott.
A Just Stop Oil utolsó demonstrációját április végén tervezik, amely a csoport szerint a „levesek Van Goghokra, a kukoricakeményítő Stonehenge-re, és

