Életmód,  Hírek

A kormány nem veszi komolyan a klímaváltozást – tanácsadók figyelmeztetnek

A brit kormány az utóbbi években rendkívül lassan halad a klímaváltozás által támasztott egyre növekvő fenyegetések kezelésében, figyelmeztetett az ország független klímaszabályozó testülete, a Climate Change Committee (CCC). A testület legfrissebb, kritikus jelentésében arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormányzati intézkedések vagy túl lassú ütemben haladnak, vagy teljesen megálltak, vagy éppen ellenkező irányba tartanak. A CCC aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az egészségügyi intézmények, a kórházak és az idősotthonok, valamint az élelmiszer- és vízellátás védtelenül állhat a jövőbeli gazdasági és egészségügyi hatásokkal szemben.

A brit kormány válaszában hivatkozott a árvízvédelmi beruházásaira, de elismerte, hogy további intézkedések szükségesek. Emma Hardy, az árvízvédelmi miniszter a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy elkötelezettek a klímaváltozás hatásaira való felkészülés mellett. „Összesen 2,65 milliárd fontot fektetünk be az árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésébe, karbantartásába és új építésébe. De természetesen tudjuk, hogy még sok a teendő.”

A klímaváltozás következtében az Egyesült Királyság időjárási szélsőségei egyre intenzívebbé válnak, hiszen 2022 júliusában például 40 Celsius-fokot mértek, és az ország 2022 októbere és 2024 márciusa között a legcsapadékosabb időszakát élte meg. Az ilyen események valószínűleg még súlyosabbá válnak, és gyakoribbá fognak válni, ahogyan a Föld hőmérséklete emelkedik az emberi tevékenységek következtében kibocsátott üvegházhatású gázok miatt. A CCC rámutatott, hogy a megfelelő felkészülés csökkentheti a károkat, de jelenleg ez nem történik meg a szükséges ütemben.

Baroness Brown, a CCC alkalmazkodási bizottságának elnöke a BBC Newsnak elmondta, hogy „a klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben jelentkeznek, de a kormány még mindig nem tűnik úgy, hogy komolyan venné ezt a problémát”. Hozzátette, hogy a kormányzati programokban szereplő ígéretek eddig nem valósultak meg, és bár hangzatos szavakat hallottak, konkrét cselekvés még nem történt. A jelentésben vizsgált 46 terület közül egyik sem mutatott „jó” előrehaladást a klímaváltozásra való alkalmazkodásban; csupán három terület rendelkezett megfelelő jövőbeli tervekkel és politikákkal, amelyek a CCC korábbi jelentésében is találhatóak voltak.

Az egészségügy különösen súlyosan érintett területként szerepel. A CCC a szélsőséges hőmérsékletekkel összefüggő halálesetek növekvő számát emeli ki, és figyelmeztet arra, hogy a kórházak is kiszolgáltatottak a hőséggel szemben. Baroness Brown példaként említette a londoni Guy’s és St Thomas’ kórházat, amely 2022 júliusában a hőhullám idején adatközpontjainak meghibásodása miatt nem tudta üzemeltetni a konzultációs rendszerét, így papíralapú időpontfoglalásra kellett áttérnie. „Tízezreket veszítettünk el a kritikus vizsgálatokra szóló időpontokból” – mondta. „Próbáljuk fejleszteni az NHS-t, de ha nem vesszük figyelembe, hogy ellenállónak kell lennie a klímaváltozással szemben, akkor vissza fogunk lépni.”

A belvíz is komoly kihívást jelent, hiszen a folyó- és tengerparti árvíz ellenálló képességét biztosító tervek és politikák romlottak az előző jelentés óta. A Worcestershire-i Tenbury Wells régi városát többször is elöntötte a víz az utolsó négy évben, legutóbb 2024 novemberében. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt munkatársa elmondta, hogy az árvíz olyan gyorsan érkezett, mint egy cunami. „A víz olyan magasra jött fel, hogy a falig ért… Minden karácsonyi árunkat elvesztettük.” A főutcát üres boltok szegélyezik, sokan közülük már tönkrementek a folyamatos árvízkárok miatt. A boltvezetők arról számoltak be, hogy a biztosítótársaságok vagy nem biztosítják az ingatlanokat, vagy a díjak olyan magasra emelkedtek, hogy sok bolt tulajdonosa egyszerűen nem tudja megengedni magának. Az Environment Agency pedig azt nyilatkozta, hogy nem tudja finanszírozni a város árvízvédelmi költségeit, amelyek 25-30 millió font között mozognak.

A kormány ugyanakkor elkötelezettnek mutatkozik a lakosok segítése iránt, és azt ígérte, hogy nyáron megkezdik az ingatlanok árvízvédelmét javító munkálatokat. A CCC ugyanakkor megjegyzi, hogy az éghajlati alkalmazkodás más területein, például a vállalkozások és pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítására irányuló tervekben van előrelépés. A költségek kérdése középpontjában áll, de a CCC elnöke, Baroness Brown figyelmeztetett, hogy a klímával kapcsolatos felkészülés halogatása a költségmegtakarítás érdekében „óriási hiba” lenne, és a hosszú távú gazdasági károkat növelheti. „Nagyon aggódunk a költségvetési felülvizsgálatuk miatt” – tette hozzá, ami meglepő erővel hangzott a Bizottságtól. „Ez nem holnapi probléma; ez mai probléma. Ha ma nem foglalkozunk vele, holnapra katasztrófává válik.” A BBC által benyújtott információs szabadság iránti kérelem alapján kiderült, hogy csupán 18 dolgozó foglalkozik teljes munkaidőben a klímaváltozás alkalmazkodásának kérdéseivel a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (Defra), ami a Defra közel 6600 fős munkatársi állományának mindössze 0,3%-át jelenti. A Defra szerint ezek közül néhányan részmunkaidőben is foglalkoznak klímaváltozással, és a számok nem tartalmazzák a kormány más részein dolgozókat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgpey03pnno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük