
Finnország versenyez Európa startup fővárosáért
Helsinkiben nagy munkálatok zajlanak, hiszen a városban épül a legnagyobb európai start-up campus, amely a Maria 01 néven ismert központ bővítése lesz. Ez a projekt nem csupán egy újabb építkezés, hanem a finn innovációs ökoszisztéma szimbolikus központja is, amely a vállalkozók és befektetők számára nyújt együttműködési lehetőségeket. A Maria 01 eddig is jelentős szerepet játszott a tech start-upok életében, hiszen a közvetlen szomszédságában lévő épületekben körülbelül 240 induló vállalkozás működik. Ezek az épületek egykor a város első kórházaként szolgáltak, amely a 19. században jött létre, és a pestisbetegségek kezeléséről volt híres.
A jelenlegi 20 000 négyzetméteres terület innovatív egészségügyi technológiákat, mesterséges intelligenciát, kiberbiztonságot, játékfejlesztést és védelmi technológiákat fejlesztő start-upok otthona. Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója elmondta, hogy a központ lényege a közösségépítés. „Az egész hely valóban a közösségre épül. Összehozunk embereket, hogy tudjanak hálózatot építeni, és különböző forrásokat találni vállalkozásaik növelésére” – fogalmazott. Az iroda szolgáltatásai között említést nyer a biliárd, a csocsó, a futó- és jégfürdő klubok, valamint a finn stílusú szauna is, amely Runeberg szerint elengedhetetlen a start-up központ szellemiségéhez.
A Maria 01 a legnagyobb ilyen típusú központ a Nordikumban, és nem-profit szervezetként működik, amelyet részben Helsinki városa támogat. A város eddig több mint 6 millió eurót fektetett a központba 2016-os megnyitása óta. Runeberg meggyőződése, hogy a campus 2028-ra Európa legnagyobb start-up központjává válik, miután három új épületet is felhúznak, amelyek további 50 000 négyzetméter területet adnak hozzá. Emellett idén elindítanak egy gyorsító programot, amely a nagy növekedésre vágyó start-upokat támogatja és irányítja. A központ jelenlegi és korábbi tagjai már összesen több mint 1 milliárd eurót sikerült bevonzaniuk, ami a finn start-upok korai szakaszú finanszírozásának körülbelül 40%-át jelenti.
A finn start-up ökoszisztéma az utóbbi két évtizedben egyre inkább elismertté vált, bár nem annyira kiforrott, mint más európai központok, például Svédország vagy az Egyesült Királyság. Finnország, amely körülbelül 5,6 millió lakossal rendelkezik, már 12 unicorn vállalkozást is kibocsátott, amelyek értéke meghaladja az egymilliárd dollárt. Ilyen cégek például az Oura, a Supercell, a Rovio, és a Wolt. A Startup Blink globális indexe a finn start-up ökoszisztémát a nyugat-európai 7. legjobbnak, míg a világ 14. legjobbjának minősítette.
A finn kormány, amely 2023-ban került hatalomra, célul tűzte ki, hogy a skandináv országot a dinamikus start-up és növekedési vállalatok ökoszisztémájának vezetőjévé váljon. Marjo Ilmari, a Business Finland start-up szolgáltatási csapatának vezetője hangsúlyozta, hogy az igazi cél egy olyan környezet megteremtése, ahol a forradalmi start-upok valóban képesek globális kihívásokkal foglalkozni. Az ügynökség 2024-ben 112 millió eurót fektetett a start-upokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
Finnország igyekszik vonzóbbá tenni magát a globális tehetségek számára is, és start-up engedélyeket kínál az olyan nemzetközi alapítóknak, akik Finnországban szeretnék növelni vállalkozásaikat. Ezen túlmenően, a Business Finland által kínált puha indulási támogatási csomagok is segítik a vállalkozókat. Lalin Keyvan, egy török származású vállalkozó a Maria 01-ben elmondta, hogy ez a program volt az egyik fő oka annak, hogy Helsinkibe költözött.
A finn kormány azonban szigorította a bevándorlási követelményeket is, így a külföldi vállalkozóknak legalább nyolc évet kell Finnországban tartózkodniuk, mielőtt állampolgárságot kérhetnének. Miközben Helsinki új lehetőségeket kínál, a helyi vállalkozók körében nő az aggodalom, hogy a kormány intézkedései versenyhátrányt okozhatnak a nemzetközi alapítók számára.
A Maria 01-ben találkozó Jack Parker, egy egészségügyi innovációval foglalkozó start-up alapítója bizakodó a jövőt illetően, de figyelmeztet arra is, hogy a közösségi szellem elveszhet, ahogy a rendszer bővül. „Az ökoszisztéma jelenlegi előnye az, hogy egyfajta ‘kisvárosi, mindenki ismeri egymást’ érzés van. Ennek a bővítésekor fennáll a kockázata, hogy ezt az elemet elveszítjük” – mondta Parker. Az elkövetkező években tehát kulcsfontosságú lesz, hogy Finnország hogyan tudja fenntartani a közösségi érzést, miközben globális versenytárssá válik az európai start-up színtéren.

