
A Wikipedia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat
A Wikipédia mögött álló Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket tesz az új Online Biztonsági Törvény (Online Safety Act) szabályozása ellen, amelyet a szervezet szerint a szabadidős szerkesztők biztonságát fenyegetheti, valamint megnehezítheti a káros tartalmak kiszűrését az oldalon. Az alapítvány egy bírósági felülvizsgálatot kér a törvénnyel kapcsolatban, mivel úgy vélik, hogy a Wikipédia a legszigorúbb kötelezettségekkel szembesülhet, amelyeket a törvény előír a weboldalak számára.
Phil Bradley-Schmieg, az alapítvány vezető jogásza hangsúlyozta, hogy sajnálatos, hogy most védeniük kell a Wikipédia önkénteseinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályokkal szemben. A brit kormány az BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy elkötelezett a törvény végrehajtása mellett, de nem tudott kommentálni a folyamatban lévő jogi eljárásokról. Szakértők úgy vélik, hogy ez a legelső bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítottak, habár csak annak egy szűk részét érinti. Jelenleg a törvény hatályba lépése előtt álló kihívások sora már most is jelentős, és Ben Packer, a Linklaters jogi cég partnere figyelmeztetett arra, hogy a jogszabály kihatással lesz a brit állampolgárok szólásszabadságára és más emberi jogokra is. A törvény végrehajtásával várhatóan további kihívások merülnek fel.
Az Online Biztonsági Törvény a szabályozó hatóságot, az Ofcom-ot arra kötelezi, hogy a platformokat különböző tényezők, például a felhasználók száma és a kínált funkciók alapján kategorizálja. Az úgynevezett „1. kategóriás” weboldalak, amelyek a legmagasabb besorolást kapják, további kötelezettségeket fognak viselni a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. Egyszerűen fogalmazva, a weboldalak valószínűleg akkor kerülnek az első kategóriába, ha több millió brit felhasználó számára lehetővé teszik a kölcsönhatást és a tartalmak megosztását, és olyan rendszerekkel rendelkeznek, amelyek tartalmakat ajánlanak. Ezeket a szabályokat eredetileg azért dolgozták ki, hogy a brit felhasználók által legjobban érintett káros tartalmakat célozzák meg. A Wikipédia azonban attól tart, hogy a szabályozások olyan homályosan vannak megfogalmazva, hogy „jelentős kockázatot” jelentenek arra, hogy a Wikipédia is az 1. kategóriába kerüljön.
Ha ez bekövetkezne, az komoly következményekkel járna az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek, és ez a problémakör nemcsak az Egyesült Királyságra lenne hatással. Az alapítvány kiemelte, hogy a törvény értelmében a Wikipédia kötelezve lenne arra, hogy ellenőrizze az önkéntesei kilétét, ami potenciálisan adatvédelmi megsértéseket, zaklatást, bosszantó perekhez vezethet, sőt még a totalitárius rezsimek általi bebörtönzést is kockáztatná. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális advocacyért felelős alelnöke kifejtette, hogy ha az önkéntesek nem érzik magukat biztonságban a Wikipédia hozzájárulásával, akkor elkerülik a vitatott témákat, ami csökkenti az enciklopédia minőségét és hasznosságát.
A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozza, hogy nem az Online Biztonsági Törvény általános érvényű kritikáját kívánja megfogalmazni, hanem a „Kategorizálási Szabályozások” egyes részeit vitatják, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, hogy mely weboldalaknak kell követniük a legszigorúbb kötelezettségeket. Jelenlegi megfogalmazásuk szerint a szabályozások nemcsak a Wikipédia esetében merülhetnek fel, hanem más olyan platformok is, amelyeknek szintén meg kellene felelniük a szigorúbb előírásoknak, de a törvény nem fogja őket elérni.
Az alapítvány érvei között szerepel, hogy az önkénteseik már jelenleg is hatékonyan elvégzik a káros tartalmak kiszűrését. Például a 2024-es Southport-i gyilkosságok után az önkéntesek éjt nappallá téve dolgoztak azon, hogy megbízható és semleges információkat nyújtsanak. Ben Packer szerint a Wikimedia Alapítványnak nehéz dolga lesz a bíróság előtt, hogy bizonyítsa, hogy a belügyminiszter jogellenesen járt el a szabályozások megalkotásakor. Jelenleg az Ofcom még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de információt kért több weboldaltól, köztük a Wikipédiától is, és várják a válaszokat. Az Ofcom nyilatkozatában megjegyezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizálási szabályozásokkal szembeni jogi kihívásról.

