
Aszteroida az élet építőelemeit rejti, állítják a tudósok
A Bennu nevű aszteroidából származó szemcsés porban felfedezték az élet kémiai építőelemeit, derül ki egy nemrégiben készült elemzésből. A NASA űrhajójával begyűjtött minták gazdag ásványi anyagokat és több ezer szerves vegyületet tartalmaznak. Ezek között találhatóak az aminosavak, amelyek a fehérjék építőkövei, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez nem jelenti azt, hogy valaha is élt élet a Bennun, de alátámasztja azt az elméletet, miszerint az aszteroidák juttatták el ezeket az élethez szükséges alapanyagokat a Földre, amikor milliárd évekkel ezelőtt becsapódtak bolygónkra. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokra is eljuthattak a Naprendszerben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtudósa elmondta: „Amit eddig megtudtunk, az csodálatos. Ez mesél az eredeteinkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk ezekre a nagyon, de nagyon nagy kérdésekre arról, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult el az élet?” A kutatás eredményeit a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban publikálták.
A Bennu begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda robotkarját kinyitva gyűjtött be egy kis darabot a 500 méter széles aszteroidából, mielőtt egy kapszulába helyezte és 2023-ban visszahozta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet a világ tudósai között osztottak el. Bár ez elsőre nem tűnik soknak, a kutatók számára igazi kincsesbányát jelentett. Russell professzor szerint „minden egyes szemcse új információt árul el számunkra a Bennuról.” Az Egyesült Királyság tudósaihoz körülbelül egy teáskanálnyi aszteroidát juttattak el.
Az új kutatások azt mutatják, hogy az aszteroida tele van nitrogénben és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között szerepel a Földön az élet számára szükséges 20 aminosav közül 14, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája – adenint, guanint, citozint és timint is találtak. A tanulmány különféle ásványokat és sókat is felfedezett, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre zuhant űrkőzetekben, de mások eddig soha nem kerültek a tudományos figyelem középpontjába.
Russell professzor hangsúlyozta, hogy „hihetetlenül gazdag az aszteroida. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket még nem láttunk meteoritokban, és olyan kombinációkkal, amelyek szintén újak számunkra. Izgalmas dolog volt tanulmányozni.” Ez az új kutatás hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, amelyek azt mutatják, hogy az aszteroidák vizet és szerves anyagokat hoztak a Földre. Ashley King doktor, a Természettudományi Múzeum munkatársa elmagyarázta, hogy „a korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és milliónyi aszteroida, mint a Bennu, repkedett.” Az elmélet szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat azzal az anyaggal, amely az óceánokat létrehozta, és lehetővé tette az élet megjelenését.
Azonban Földünk nem volt az egyetlen bolygó, amelyet űrkőzetek értek el. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. King doktor hangsúlyozta, hogy „a Föld egyedi, mivel eddig egyedül itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák ezeket az összetevőket, a szenet és a vizet, az egész Naprendszerben eljuttatták.” A tudósok számára kulcskérdés, hogy ha a megfelelő feltételek adottak, miért van élet itt a Földön, és vajon találhatunk-e életet máshol a Naprendszerben.
Ez egy olyan fontos kérdés, amelyre a tudósok folytatni fogják a keresést. Még évtizedek állnak előttük a Bennuról hozott por tanulmányozásában, és a kozmikus szomszédságunk felfedezésében is. Az űrszonda eredetileg a Vénuszra indult, de több mint 50 éve kering a Föld körül. Az első Holdról gyűjtött minták, amelyeket közel 50 év után először Kínától kaptak kölcsön, már az Egyesült Királyságban vannak. A tudományos közösség izgatottan várja a további felfedezéseket és válaszokat a világűr titkaira.

