
Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait a gyújtogatott fűtüzek sodorják a kihalás szélére
Az Egyesült Királyság ritka vadon élő állatfajai súlyos veszélyben vannak, mivel az ország különböző területein hetek óta tartó intenzív fűtüzek következtében sok állat „élve megég”. A természetvédelmi szakértők aggasztónak tartják a helyzetet, különösen a veszélyeztetett madarak, például a hen harrier és a vízi pocok, melyek a leggyorsabban fogyó emlősök az Egyesült Királyságban. A National Trust, egy jelentős természetvédelmi szervezet, arra figyelmeztetett, hogy a powysi Abergwesyn közösségben zajló folyamatos tüzek elpusztították a helyi aranylúd fészkelő helyét, amelyet „az utolsó megmaradt” élőhelynek tartanak.
A BBC által közzétett adatok szerint eddig az évben 284 négyzetkilométernyi terület égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb terület, mint Birmingham. Walesben a tűzoltóságok eddig körülbelül 1400 fűtüzet küzdöttek le, és a tűzoltóságok arra kérik az embereket, hogy „felelősen cselekedjenek” és jelentsenek be minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust úgy véli, hogy 2025 „a legrosszabb évnek bizonyul az emberi okozta tüzek szempontjából az országban”. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője elmondta, hogy rendkívül aggódnak, mivel úgy tűnik, hogy ez a legrosszabb év a vadon élő állatok tűzben elpusztulása szempontjából.
A rekord száraz időszak és a márciusi szokatlanul magas hőmérsékletek hozzájárultak a tüzek kialakulásához. Az alacsony számú tűz 2024-ben több növényzetet hagyott hátra, amely táplálhatta a következő tüzeket. A Wales-i Coed Cadw, az Erdővédelmi Szövetség elmondta, hogy az Allt Boeth területen „helyrehozhatatlan” károk keletkeztek az Atlanti mérsékelt esőerdőben, ami a védett kék harangvirágokat is érintette. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növényeket, zuzmókat és gombákat rejteget, és a trópusi esőerdőknél is nagyobb fenyegetettségnek van kitéve.
Angliában a National Trust szerint több ezer frissen ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Mooron. Észak-Írországban a Morne-hegységben a talajlakó állatok, például a hüllők „egyszerűen élve megégnek”. McCarthy hangsúlyozta, hogy a kormányzati támogatás elengedhetetlen a gazdák és a földkezelők számára, hogy helyreállítsák a tőzegmocsarakat a hegyvidékeken, megelőzve ezzel a tüzeket, miközben megkötik a globális felmelegedést okozó szén-dioxidot, és élőhelyet biztosítanak.
A természetvédelmi jótékonysági szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) szintén aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már most is súlyos veszélyben van az élőhelyek elvesztése és az amerikai vidrák ragadozása miatt. A vízi pocok és más kis állatok, mint például a vakondok, amelyek üregekben élnek, ugyan túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és táplálékuk megsemmisül. Rob Parry, az INCC képviselője szerint a vízi pocok „a leggyorsabban fogyó emlős”.
A helyzet különösen aggasztó a barnamedve-ölyv szaporodó párjai miatt is, amelyek számos élőhelyet elveszítettek a tűzesetek miatt. A tűzoltóság és a rendőrség közösen dolgozik azon, hogy felhívja a figyelmet a tűzgyújtás veszélyeire, különösen a fiatalok körében. South Wales-ben a tűzoltók iskolákba látogatnak, hogy megtanítsák a gyerekeket a tüzek pusztító hatásaira.
A tűzesetek következményei szélesebb körben is érezhetők, hiszen amikor eső esik a tűz után, a frissen leégett talajból kioldódó foszfátok a patakokba és folyókba mosódhatnak, rontva ezzel a víz minőségét. Az Egyesült Királyságban a tűzgyújtások többsége szándékos, de előfordulhatnak balesetek is, például eldobott grillezők miatt. A helyzet sürgős intézkedéseket követel, hogy megvédjük a vadon élő állatokat és az élőhelyeiket a tűzesetek következményeitől.

