
Az EU vámokkal fenyegeti az amerikai autókat és repülőgépeket
A kereskedelmi konfliktus keretein belül az Európai Bizottság újabb különadókat tervez az Egyesült Államokból származó, körülbelül 95 milliárd euró értékű exporttermékekre. A tervezett pótlólagos vámok ipari és mezőgazdasági termékeket érintenek, beleértve az autókat, az édesburgonyát és a whiskyt. Az intézkedések bevezetése akkor valósulhat meg, ha a Brüsszel és Washington közötti tárgyalások nem vezetnek megállapodásra, amint azt a Bizottság mai nyilatkozatában közölte.
A határidő július hónap, amelyben lejár egy 90 napos időszak, amelyet Donald Trump amerikai elnök szabott meg az EU ajánlatai számára. Amennyiben az uniós javaslatok nem találkoznak az elnök elvárásaival, Trump jelentős új vámokat kíván bevezetni az EU-ból származó importtermékekre. Ezek az új vámok kiegészítik az már meglévő különadókat.
A vámok célja és az EU válasza
Az amerikai elnök a vámok bevezetésével az állítólagos kereskedelmi egyenlőtlenségek helyreállítására törekszik, valamint a termelés visszahozatalára az Egyesült Államokba. Emellett a vámbevételek felhasználását tervezi, hogy részben fedezze drága választási ígéreteit, amelyek jelentős adócsökkentéseket ígérnek.
Ezzel szemben az EU a vámokat igazságtalannak és a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályaival összeegyeztethetetlennek tartja. Az unió ezért vissza fog vágni, amennyiben nem születik kölcsönösen elfogadható megállapodás. Ursula von der Leyen, az EU Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy az EU elkötelezett a tárgyalások mellett, és meggyőződésük, hogy a fogyasztók és a vállalkozások számára is előnyös megállapodások születhetnek mindkét oldal számára.
Jövőbeli kilátások és lehetőségek
A helyzet további bonyolítására, az EU továbbra is felkészült minden lehetséges forgatókönyvre. A kereskedelmi feszültségek növekedése hatással lehet a globális piacokra és a gazdasági kapcsolatokra az Egyesült Államok és az EU között. A felek közötti feszültség csökkentése érdekében mindkét oldalnak sürgető érdeke, hogy konstruktív tárgyalások révén találjanak közös nevezőt, elkerülve ezzel a további vámok bevezetését és a kereskedelmi háborút.
