
Gyanúsítottat vádoltak meg két izraeli nagykövetségi dolgozó meggyilkolásával Washington DC-ben
A Washington DC-i zsidó múzeum előtt, ahol egy rendezvény zajlott, két izraeli nagykövetségi munkatárs meggyilkolásával vádolt gyanúsítottat első fokú gyilkossággal, külföldi hivatalnokok meggyilkolásával és kapcsolódó fegyveres bűncselekményekkel vádolták meg. Az incidens a nyomozók szerint gyűlölet bűncselekményként van nyilvántartva, és további vádemelésre is lehet számítani – nyilatkozta Jeanine Pirro, az Egyesült Államok ügyésze egy sajtótájékoztatón. Pirro hozzátette, hogy a gyilkosság halálbüntetés kiszabására is alkalmas, de még korai lenne megmondani, hogy a vádlók kérni fogják-e a halálbüntetést.
Steve Jenson, az FBI washingtoni irodájának munkatársa a gyilkosságokat „terrorcselekménynek és a zsidó közösség elleni irányított erőszaknak” nevezte. A gyilkosságok szerda este, helyi idő szerint körülbelül 21:08-kor történtek, amikor a gyanúsított tűz alá vette a rendezvényről távozó négy fős csoportot, és megölte a két áldozatot. Az áldozatok Yaron Lischinsky és Sarah Lynn Milgrim voltak. A gyanúsítottat, a 30 éves Elias Rodriguezt Chicagóból, a helyszínen fogták el nem sokkal a lövöldözés után. A hatóságok állítása szerint a férfi körülbelül három órával a támadás előtt vásárolt jegyet a múzeumi eseményre.
A tanúk beszámolója szerint a gyanúsított a múzeum előtt járkált, mielőtt tüzet nyitott volna. Az ügyészség által közzétett hivatalos irat szerint Elias Rodriguez először a két áldozatra lőtt, majd újratöltött és „többször” tüzet nyitott közelebbről. Az irat szerint, amikor az egyik áldozat megpróbált eltávolodni, a gyanúsított utána ment, és újra lőtt. A nyomozók 21 kiürült 9 mm-es lőszert találtak a helyszínen, valamint egy üres fegyvert és egy üres tárat is.
A tanúk elmondták, hogy a gyanúsítottat kezdetben tévesen egy traumatizált járókelőnek nézték, akinek segítettek a múzeum belsejében. Yoni Kalin, az esemény egyik résztvevője azt nyilatkozta, hogy az emberek próbálták megnyugtatni Rodriguezt, anélkül, hogy tudták volna, hogy valójában egy hidegvérű gyilkost látnak. A gyanúsított a letartóztatása előtt azt is kiabálta, hogy „szabad Palesztina”.
A hatóságok szerint Rodriguez egy nappal a támadás előtt érkezett Washington DC-be, és még mindig dolgoznak azon, hogy rekonstruálják, hol tartózkodott az eset előtt. Az iratok szerint a gyanúsított kedd délután érkezett Chicagóból Washingtonba egy munkakonferencia miatt. A gyanúsított közösségi média profilja szerint 2024 óta az American Osteopathic Information Association (AOIA) munkatársa volt Chicagóban.
A bírósági meghallgatásán a gyanúsítottat vádat emeltek, és elrendelték, hogy maradjon őrizetben. A következő meghallgatása június 18-án esedékes. Izrael amerikai nagykövete, Yechiel Leiter a lövöldözés után elmondta, hogy Lischinsky szándékozott megkérni Milgrim kezét egy Jeruzsálembe tervezett utazásuk során. „Gyönyörű pár voltak” – tette hozzá Leiter egy sajtótájékoztatón.
Milgrim városában, Kansas Cityben vigíliát terveztek, ahol korábban már kifejezte aggodalmát az antiszemitizmus miatt az amerikai közéletben. 2017-ben, egy helyi televíziós állomásnak nyilatkozva arról beszélt, hogy félt a zsinagógába járástól, és hogy az iskolában sem lenne szabad félnie a biztonságától. A rendőrség tájékoztatása szerint a gyanúsított nem szerepelt a nyilvántartásukban, és nem volt korábbi kapcsolata a hatóságokkal. A hatóságok úgy vélik, hogy Rodriguez egyedül cselekedett, és elismerte a támadást. A gyilkosságot elkövető fegyver egy 9 mm-es kézifegyver volt, amelyet legálisan vásároltak Illinois államban 2020 márciusában, és Washingtonba ellenőrzött poggyászban hozták.
Illinois állam a legszigorúbb fegyvertartási törvényekkel rendelkezik az Egyesült Államokban. A gyanúsított közösségi média profiljai azt is mutatják, hogy aktívan részt vett a palesztin ügyet támogató demonstrációkban. A nyomozók dolgoznak azon, hogy hitelesítsék azokat az online írásokat, amelyeket állítólag ő írt, és amelyekben Izraelt a gázai népirtás vádjával illette, bírálva az Egyesült Államok politikáját és politikai erőszakot emlegetve.
A Chicago melletti otthonát csütörtökön átkutatták az illetékes hatóságok, és a gyanúsított elektronikus eszközeit is vizsgálják. Az egyik szomszédja elmondta, hogy körülbelül egy éve éltek egy épületben, és a gyanúsított a lakása előtt egy képet mutatott egy palesztin-amerikai gyermekről, aki 2023-ban Chicago-ban halt meg. A gyilkosságot elkövető férfit, aki megölte a hatéves Wadee Alfayoumit, gyűlölet bűncselekmények miatt elítélték az előző hónapban.
A hatóságok szerint a gyanúsított motivációját az iszlám iránti gyűlölet és a gázai konfliktus határozza meg. Jóllehet, hogy nem volt közvetlen kapcsolata a fiú családjával, az ügy számos kérdést vet fel a gyűlölet és erőszak terjedésével kapcsolatban. Jojo Kalin, az esemény egyik szervezője elmondta, hogy az áldozatok által látogatott rendezvény célja az volt, hogy kialakítsanak egy koalíciót a gázai szenvedők megsegítésére a folytatódó izraeli-hamász háború közepette. Hozzátette, hogy „mélyen ironikus, hogy amit mi építeni próbáltunk, az a hídépítés volt, és közben ilyen gyűlölettel csaptak arcul minket”.
A gyilkosságot világszerte elítélték, beleértve az Egyesült Királyság miniszterelnökét, Keir Starmer-t, aki „teljes mértékben” elítélte a washingtoni antiszemita támadást. Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök „szörnyű antiszemita gyilkosságnak” nevezte az incidenst, hozzátéve, hogy a biztonsági intézkedéseket fokozni fogják az izraeli képviseletek és diplomáciai missziók védelme érdekében világszerte. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke szintén elítélte az antiszemitizmust a támadásra reagálva, hangsúlyozva, hogy „a gyűlöletnek és a radikalizmusnak nincs helye az Egyesült Államokban”.

