Hírek,  Mindennapok

Nincs tűzszünet: ukrán katonák és civilek az orosz fegyverszünetről

Oroszország által elrendelt tűzszünet első óráiban, miközben a Donyecki régióba tartottunk, hogy megvizsgáljuk, milyen hatással van a helyzetre, a környezet hangja és látványa igencsak ellentmondásosnak tűnt. A város, Pokrovsk közelében található tüzérségi álláshoz a ukrán hadsereg kísért el minket, ahol az időjárás borongós volt, és a sárdagasztó utakon való közlekedés kissé biztonságosabbnak tűnt a drónok támadásaitól. Vlagyimir Putyin orosz elnök egy háromnapos tűzszünetet javasolt, amely a második világháború európai befejezésének évfordulójára, május 8-ára esett, amely Oroszországban a Győzelem Napja. Azonban a tüzérségi állásból hallott folyamatos robbanások – érkező és távozó aknák – arra utaltak, hogy a frontvonalakon nem igazán van tűzszünet.

Serhii, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának egyik katonája, akit kérdeztem, elmondta, hogy az éjszaka folyamán folyamatos támadások érték őket. „Igen, támadtak éjszaka. Itt voltak csúszdás bombák és drónok. Oroszországban nem lehet megbízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészülten várunk” – mondta. Néhány perccel később megkapták a rádión a célpont koordinátáit. A katonák mély sárban futottak át, hogy egy rejtett howitzert felfedjenek, amelyet ágakkal és levelekkel takartak el. Miután felfedték, megfelelő irányba állították, majd tüzet nyitottak. A hang, ami elhagyta a fegyvert, fülsiketítő volt, a visszarúgás pedig felkavarta a leveleket és a port a földről.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Oroszország egyoldalú tűzszüneti javaslatát, és inkább egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet szorgalmazott, amit az Egyesült Államok javasolt. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, aki csütörtök este a Truth Social platformján is megismételte ezt a javaslatot, figyelmeztetett, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be. A háború folytatódik, mindkét fél próbálja kimeríteni a másikat, és miközben a harcok tovább zajlanak, megkérdeztem Maxot, a 26 éves katonát, mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről a tűzszünet érdekében. „Itt nem gondolsz ilyenekre. Túnelvízióval kell rendelkezned. Nem engedheted, hogy az érzelmek irányítsák a cselekedeteidet. Vársz a parancsra és cselekszel. Ha nincs parancs, akkor keresel valami módot, hogy eltöltsd az időt. De nem engeded, hogy ilyen gondolatok megjelenjenek az elmédben” – válaszolta.

Az artilleriai pozíciótól északra autóztunk Dobropillyába, ami körülbelül 19 kilométerre van az orosz állásoktól. A városban még mindig több ezer ember él, köztük sokan, akik kénytelenek voltak átköltözni ide, mert az otthoni városaik túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovskból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszüneti felhívása hozott-e bármilyen változást a helyszínen. „Hallhatod a hangokat itt” – mondta, utalva a város széléről hallatszó folyamatos robbanásokra, amelyek olyanok voltak, mint a dörgés. „Ez Oroszország tűzszünetének hangja. Ezért mondom, hogy soha nem szabad megbízni bennük.”

Serhiy, a 26 éves fiatalember hozzátette: „A tűzszünetet csak azért hirdetik meg, hogy összezavarják az embereket, és megtévesszék őket, hogy azt mondhassák a világnak: ‘annyira jók vagyunk, próbálunk békés módon megoldani a dolgokat’, de valójában mindaz, amit tesznek, ennek az ellenkezője.” Dobropillya fő piacán találkoztunk Oleksandral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Előtte gyakran hallottuk a Shahed drónok zúgását” – mondta. „De most újra halljuk a riasztásokat, és nem vagyok benne biztos, hogy látok bármilyen tűzszünetet.” Amikor beszélt, az arca eltorzult a fájdalomtól. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonainkat” – mondta, és elpityeredett.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y63dvj5dqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük