
Női űrhajósok sikeresen tértek vissza a Földre a Blue Origin küldetés után
Katy Perry, a világszerte ismert popénekesnő, valamint öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. Az énekesnő mellett a Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez és a CBS műsorvezetője, Gayle King is részt vett az utazáson. King elmondta, hogy az utazás fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasságba emelkedett a Föld felett, átlépve ezzel a nemzetközileg elismert űrhatarot, és néhány pillanatra megtapasztalva a súlytalanság állapotát.
A fedélzeten volt még Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, polgári jogi aktivista, és Kerianne Flynn, filmes producer is. A New Shepard rakéta a texasi West Texasból indult, helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyő segítségével lágy landolást hajtott végre a Földön, miközben a rakéta gyorsítója szintén visszatért Texasba. A kapszulában hallható volt a taps és a kiáltások, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy felvegye őket. Jeff Bezos, a Blue Origin alapítója, megnyitotta a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki elsőként szállt ki. „Annyira büszke vagyok erre a csoportra,” mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”
Katy Perry is kilépett a kapszulából, megcsókolta a földet és egy százszorszépet emelt az ég felé – lánya, Daisy tiszteletére. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatra megállni a földdel, hogy értékeljem azt,” mondta. Az utolsóként kiszálló Kerianne Flynn az égre mutatott, és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.” A földről egy hírességek által alkotott közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről beszélve elmondta: „Nem tudtam, mennyire érzelmes lesz, nehéz megmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármire is vágysz, az elérhető, különösen a mai világban. Álmokat merj álmodni, kívánj a csillagokért – és egy nap talán te is közöttük lehetsz,” tette hozzá.
Oprah Winfrey barátnőjéről, Gayle Kingről beszélt, megemlítve, hogy King ideges a repülés során. „Amikor repülünk, mindig valakinek a térdén ül, ha a legkisebb turbulencia van. Valódi, valóságos szorongása van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmeinek legyőzése,” mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem volt szükség pilótákra, és a legénység nem irányította manuálisan az eszközt. Az utolsó, kizárólag nőkből álló űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtt történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet kozmonauta, az első nőként utazott egyedül a világűrbe a Vostok 6 űrhajón.
A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a professzionális űrhajósok tudományos kutatásokkal foglalkoznak az emberiség javára. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai ügyekért felelős tanácsadója a BBC Newsnak elmondta: „A hírességek nem az emberiség küldöttei – ők saját okokból utaznak az űrbe.” „Ezek a repülések izgalmasak és jelentőségteljesek, de talán frusztrálóak is lehetnek a űrtudósok számára,” tette hozzá.
A repülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, a lelkesedéstől kezdve a hosztilitásig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja megjegyezte: „A közösségi médiában sok komment arról szólt, hogy ‘Ez olyan, mint amikor a Való világ háziasszonyai elmennek Marsra’, vagy ‘Ez az oligarchák űrbe utazása, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.'” Ugyanakkor: „Sokan pozitív véleményt is megosztottak, hogy ‘Ó, ez olyan menő, Katy Perry az űrbe megy.'”
Dr. Harrison, aki korábban a NASA Mars-misszióin dolgozott, megjegyezte, hogy a női csapat talán „kicsit megváltoztatja azok demográfiáját, akik valami ilyesmit szeretnének csinálni.” „Társadalmilag talán hatással voltak,” mondta. A repülés utáni sajtótájékoztatón két nő is kifejezte, hogy véleményük szerint a misszióval kapcsolatos kritikák, például a költség miatt, nem megérthetők. „Úgy érzem, hogy aki kritizál, az nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok nagy, pozitív visszajelzéseket kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy „tűzbe jött” a kritikák miatt, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy lássák azokat az ezreseket, akik „szívüket és lelküket beleadják” a missziókba.
A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Jeff Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is indította. Bár a Blue Origin nem hozta nyilvánosságra a teljes jegyárakat, a helyfoglaláshoz 150 000 dolláros (kb. 114 575,85 font) letét szükséges, ami hangsúlyozza a korai repülések exkluzivitását. A cég szuborbitalis turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és gyorsítója visszatér a kilövőpadra függőleges landolással minden repülés után, csökkentve a költségeket.
Az amerikai törvények alapján az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a konkrét szerepeikhez. A Blue Origin szerint a New Shepard utasait két napos képzésen készítik fel, amely a fizikai állóképességre, a vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedések és a súlytalanság kezelésének részleteire összpontosít. Ezen kívül két támogató tag is van

