Életmód,  Hírek

Rubio figyelmeztet: Szíria a teljes polgárháború szélén áll

Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, figyelmeztetett, hogy Szíria átmeneti hatóságainak támogatására van szükség, mivel az ország akár hetekre van a „lehetséges összeomlástól és egy teljes körű polgárháborútól, amely óriási méreteket ölthet”. A Szenátus Külügyi Bizottságának meghallgatásán Rubio védelmébe vette Donald Trump elnök döntését, amelyet a múlt héten hozott, amikor feloldotta a Szíriával szembeni szankciókat, még mielőtt találkozott volna Ahmed al-Sharaa elnökkel, aki korábban az al-Kaida parancsnoka volt, és vezette azt a lázadó offenzívát, amely decemberben megdöntötte Bashar al-Assad rezsimjét. Rubio elmagyarázta, hogy Trump indoka az volt, hogy más országok is szeretnék támogatni Sharaa kormányát és segélyt küldeni, de féltek a szankcióktól.

A szíriai hivatalos szervek részéről nem érkezett azonnali reakció. Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be Szíria ellen, válaszul a Assadhoz hű erők által elkövetett atrocitásokra, amelyek a 13 éve tartó szíriai polgárháború alatt több mint 600 000 ember halálát okozták, és 12 millió embert kényszerítettek otthonának elhagyására. A külügyminisztérium korábban számos feltételt támasztott a szankciók feloldásához, beleértve a vallási és etnikai kisebbségek védelmét. Habár Sharaa megígérte, hogy ezt meg fogja tenni, az ország az utóbbi hónapokban két hullámban is súlyos szektariánus erőszakkal nézett szembe. Márciusban majdnem 900 civil, főleg Assad alavitához tartozó tagja, vesztette életét a kormányhű erők által a nyugati partvidéken zajló harcok során, amelyek a biztonsági erők és a korábbi rezsimhűek között zajlottak. A hírek szerint a rezsimhűek közel 450 civilt és 170 biztonsági személyt öltek meg. Május elején pedig több mint 100 ember vesztette életét a Druz vallási kisebbség fegyveresei, az új biztonsági erők és szövetséges szunnita iszlám harcosok között zajló összecsapásokban, a főváros, Damaszkusz két külvárosában és a déli Suweida tartományban.

Még a zűrzavar előtt is sok kisebbségi közösség tagja aggódott az új átmeneti hatóságok miatt, amelyek Sharaa szunnita iszlám csoportja, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dominálja. Ez a csoport egy volt al-Kaida leányvállalat, amelyet a világ számos országában, köztük az Egyesült Államokban, az EU-ban és az Egyesült Királyságban terrorista szervezetként tartanak nyilván. Sharaa maga is „különlegesen kijelölt globális terroristaként” szerepel az Egyesült Államok nyilvántartásában, habár a Biden-adminisztráció decemberben bejelentette, hogy eltörlik a 10 millió dolláros (7,5 millió font) nyomravezetői díjat, amelyet a letartóztatásáért ajánlottak fel. Trump, a múlt héten, amikor a szaúd-arábiai öbölvezeték vezetőivel tartott csúcstalálkozón részt vett, kihasználta a lehetőséget, hogy találkozzon Sharával. Ezt követően az amerikai elnök azt mondta az újságíróknak, hogy Sharaa „fiatal, vonzó srác”, hozzáfűzve: „Kemény fickó. Erős múlt. Nagyon erős múlt. Harcos.” „Valóban van esélye arra, hogy összefogja Szíriát” – mondta, hozzátéve, hogy „ez egy szétszakított ország”.

Sharaa a feloldott szankciókra reagálva azt nyilatkozta, hogy Trump döntése „történelmi és bátor döntés, amely enyhíti az emberek szenvedését, hozzájárul újjászületésükhöz és megalapozza a régió stabilitását”. Rubio a Washington DC-ben tartott szenátusi meghallgatáson ironikusan megjegyezte, hogy „a rossz hír az, hogy az átmeneti hatóság tagjai… nem passzolták az FBI háttérellenőrzését”. „De a másik oldalon, ha kapcsolatba lépünk velük, talán működni fog, talán nem. Ha nem lépünk kapcsolatba velük, az garantáltan nem fog működni” – tette hozzá. „Valójában azt értékeltük, hogy az átmeneti hatóság, figyelembe véve az előttük álló kihívásokat, talán hetek, nem sok hónap távolságra van a potenciális összeomlástól és egy teljes körű polgárháborútól, gyakorlatilag az ország szétesésétől.” További részleteket nem osztott meg, de elmondta, hogy Szíria kisebbségei „mély belső bizalmatlansággal küzdenek… mert Assad szándékosan szította ezeket a csoportokat egymás ellen”. Rubio hangsúlyozta, hogy Trump gyors döntése a szankciók feloldásáról azért született, mert „a térség nemzetei segélyt akarnak eljuttatni, segíteni akarnak nekik. De nem tudják, mert félnek a szankcióinktól”. Miközben Rubio beszélt, az Európai Unió külügyminiszterei is egyetértettek abban, hogy feloldják a Szíriával szembeni gazdasági szankciókat. Kaja Kallas, az EU külpolitikai vezetője a közösségi médiában azt írta: „Segíteni szeretnénk a szíriai népnek egy új, befogadó és békés Szíria újjáépítésében.” Az EU mindig is mellett állt a szíriai embereknek az elmúlt 14 év során – tette hozzá. A szíriai külügyminisztérium közleményében kijelentette, hogy a döntés „új fejezet kezdetét jelenti a szíriai-európai kapcsolatokban, amely a közös jólétre és kölcsönös tiszteletre épül.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3v553py965o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük