
Hibásan osztottak ingyen tésztaszószt és kávét egy boltban
Csütörtök este egy váratlan árcsökkenés történt a Co-op termékeinek árai között a Deliveroo kiszállító alkalmazásban, amelynek következtében néhány termék ára akár 100%-kal is csökkent. Ez a hibás árképzés lehetőséget adott a vásárlóknak, hogy ingyen juthassanak hozzá különféle termékekhez, beleértve a Loyd Grossman tésztaszószokat, Costa őrölt kávét és Fox’s süteményeket is. Az ilyen árcsökkenések, amelyek hibásan jelennek meg, sok esetben a bolt által meghatározott feltételektől függően nem kötelezőek a kereskedőkre nézve. A BBC több olyan vásárlóval is beszélt, akik kihasználhatták a Co-op akcióját a Deliveroo-n, például Robinsons squashot vásároltak, amelynek ára £1.50-ről 15p-ra csökkent.
A Co-op szóvivője elmondta, hogy az alacsony árak „adminisztrációs hiba” következményei voltak. „Néhány ár helytelenül jelent meg a Deliveroo boltunkban néhány órán keresztül tegnap este,” nyilatkozta. „Ezt gyorsan orvosoltuk, és elnézést kérünk az okozott kellemetlenségekért.” Egy Lancashire-i lakos, Peter elmondta a BBC-nek, hogy az „hihetetlen ajánlat” lehetővé tette számára, hogy több mint £80 értékű terméket vásároljon mindössze £3.29-ért, beleértve a szállítási díjat is. „Meglepett, hogy a Co-op és a Deliveroo tiszteletben tartotta és kiszállította a hibás árú termékeket,” tette hozzá. Peter a megvásárolt termékek nagy részét a helyi élelmiszerbanknak adományozza, amely „nagyon szükséget szenved a tartós élelmiszerekből a közösségemben”.
Nemrégiben kiderült, hogy a Co-op-ot, akárcsak a Marks and Spencer-t, kibertámadás érte. A cég a hacker támadásokra reagálva leállította informatikai rendszereinek egyes részeit. Jelenleg nincs arra utaló jel, hogy ez a probléma és a kibertámadás összefüggne egymással. A Deliveroo szóvivője megerősítette az árképzési hibát, mondván: „Tegnap rövid ideig tartó problémát tapasztaltunk egy promóciós kampány keretében, ahol egy partner termékei helytelen árakon jelentek meg.”
Sally Marie, aki Boltonban él, szintén részesült a csütörtök esti kedvezményes vásárlásból. Mint sokan mások, ő is egy olyan weboldalon értesült a hibáról, amely „glitch”-nek nevezte az eseményt. „A kanapén ültem és úgy döntöttem, megpróbálom, mielőtt a Co-op kifogyna a készletből,” mesélte. „Gyorsan telepítettem a Deliveroo-t, és meglepetésemre néhány terméket ingyen találtam.” Az ő rendelése mindössze 15 perc múlva megérkezett.
Sokan a közösségi médiában is megosztották a Co-op Deliveroo szolgáltatásán keresztül vásárolt olcsó termékeikről készült bizonyítékokat. Az egyik felhasználó a X-en posztolta: „Rengeteg olcsó dolgot szereztem be a Co-op-tól.” „A 15p-s Robinsons squash jól jön a hőségben.” Eközben az Instagramon egy másik felhasználó arról számolt be, hogy más termékek is jelentős kedvezménnyel kaphatók voltak, például az Airwick illatgyertyák £5.45-el olcsóbban, mint a szokásos áraik.
A Citizen’s Advice felhívta a figyelmet arra, hogy az online vásárlás során, amikor egy termék árát hibásan tüntetik fel, a vásárlói jogok a bolt feltételeitől függhetnek. Ezek a feltételek csak akkor biztosíthatnak jogi jogokat a fogyasztónak, ha az már leadta a rendelését vagy megkapta azt. Hozzáteszik, hogy boltban történő vásárláskor nem kell visszaadni egy terméket vagy többet fizetni érte, ha azt alacsonyabb áron adták el, mint amire eredetileg szánták, kivéve, ha előre megbeszélték az árat, de végül kevesebbet számoltak fel. Sok kereskedő általában tiszteletben tartja a hibás árakat. Például 2022-ben egy árképzési hiba következtében az indiai Epic Games boltjában a Fifa 23 Ultimate Edition játékot 4.80 rúpiáért értékesítették, ami körülbelül 0.06 dollárnak felel meg. A kiadó, az Electronic Arts (EA) bejelentette, hogy tiszteletben tartja az ilyen kedvezményekkel vásárolt játékokat.

