Hírek,  Tech

A katasztrófák új távlatokat nyitnak az árvíz- és tűzvédelmi technológiákban

A 2023-as Babet vihar jelentős hatással volt az Egyesült Királyság számos területére, köztük Nottingham Trowell nevű kisvárosára is. Claire Sneddon, aki 2021-ben vásárolta meg otthonát, kezdetben úgy érezte, hogy a lakóhelyét nem fogja érinteni a vihar. Az ingatlanügynök, akitől a házat vette, biztosította arról, hogy az előző évben történt árvíz, amely ugyan elérte a házat, de nem okozott kárt benne, egy egyszeri esemény volt. Továbbá, azt is ígérte, hogy árvízvédelmi intézkedéseket fognak bevezetni a cul-de-sac környékén található ingatlanok védelme érdekében. A helyzet azonban radikálisan megváltozott, amikor a Babet vihar lecsapott a városra, és Claire háza belsőleg is elárasztódott, miután több napig tartó esőzések után víz jutott a lakásába. „Tudtuk, hogy víz lesz a cul-de-sac-on, de senki sem számított arra, hogy belül is elárasztódik a ház. Az ingatlanba öt órán keresztül folyt be a víz” – meséli Claire. A víz elérte a padlóburkolatok tetejét, így kénytelenek voltak az összes padlózatot, a fa munkálatokat és a konyha alsó részét kicserélni, ami majdnem egy évet vett igénybe. Végül a biztosítási számlájuk körülbelül 45 000 font volt. Claire elmondta, hogy szerencsések voltak, mert jogosultak voltak egy kormányzati programra, amely megfizethető biztosítást kínál a magas árvízkockázatú területeken élő háztulajdonosoknak. Bár nagyon szereti a környéket, a szomszédokat és a házát, az időjárás mostanra stresszforrássá vált számára. „Folyamatosan aggódunk az időjárás miatt, hogy ha több mint pár napig esik az eső, vagy ha név szerinti vihar közelít” – tette hozzá. „Bárcsak többet tudtunk volna a kockázatokról. A felmérés azt mutatta, hogy az ingatlan közepes árvíz zónában van, de nem adtak sok részletet, csupán árvíz térképeket.”

A klímaváltozás növeli a természeti katasztrófák, például az árvízek, erdőtüzek és hurrikánok valószínűségét és intenzitását. Miközben Claire és más háztulajdonosok esetében talán már túl késő a helyzet megértése, új eszközök kerülnek fejlesztésre, hogy segítsenek az embereknek és a vállalatoknak felmérni a klímakockázatokat. Tavaly decemberben az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Ügynöksége frissítette a Nemzeti Árvízkockázati Értékelést (NaFRA), amely bemutatta az aktuális és jövőbeli árvízkockázatokat Angliában. Az új adatok szerint akár 6,3 millió ingatlan található Angliában árvízveszélyes területeken, és a klímaváltozás következtében ez a szám 2050-re körülbelül nyolc millióra nőhet.

A Környezetvédelmi Ügynökség tervezi egy olyan portál elindítását is, ahol a felhasználók ellenőrizhetik a saját hosszú távú árvízkockázatukat. Hasonló erőforrások állnak rendelkezésre Skóciában, Észak-Írországban és Walesben is. Lukky Ahmed, a Climate X társalapítója hangsúlyozta, hogy „már nem támaszkodhatunk a történelmi adatokra.” A Londonban működő klímakockázati cég digitális ikertestvérét kínálja a Földnek, amely különféle extrém időjárási eseményeket szimulál, és azok lehetséges hatását ingatlanokra, infrastruktúrára és egyéb eszközökre különböző kibocsátási forgatókönyvek alatt.

Az Egyesült Államokban a helyzet még súlyosabb, ahol például januárban pusztító erdőtüzek söpörtek végig Los Angeles egyes részein. Emellett a Milton hurrikán, amely tavaly októberben érkezett, valószínűleg az egyik legdrágább hurrikánnak számít, amely West Floridát sújtotta. A biztosítók költségeinek kezelése érdekében a New York-i Faura elemzi az otthonok és kereskedelmi épületek ellenálló képességét. Valkyrie Holmes, a Faura társalapítója elmondta, hogy „különböző tényezőket vizsgálunk egy ingatlan esetében, hogy megértsük, mennyire valószínű, hogy túlél egy katasztrófát.”

Claire Sneddon tapasztalatait követően most a The FPS Group árvízkockázati cég munkatársa, és arra figyelmeztet, hogy az árvízkockázatok a következő években csak romlani fognak, ezért elengedhetetlen, hogy minél több információt gyűjtsenek a tulajdonaik kockázatairól. „Az árvíz hatalmas hatással van a közösségekre és a mentális egészségre. Az otthonnak biztonságos helynek kell lennie, nem pedig aggodalom és szorongás forrásának.” A tudósok figyelmeztetnek arra, hogy a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra korlátozása is túl magas ahhoz, hogy elkerüljük a folyamatos tengerszint-emelkedést.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cjd39klk2ppo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük