Hírek,  Tech

A Pegasus kémprogram gyártóját 167 millió dollárra büntették a WhatsApp hekkertámadás miatt

Az izraeli NSO Group, amely a Pegasus kémprogram fejlesztéséért felelős, 167 millió dolláros (kb. 125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsApp-nak, miután kiderült, hogy 2019-ben 1,400 embert támadtak meg a szoftverükkel. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve ezzel a felhasználók mikrofonjának és kamerájának, valamint más adataiknak a hozzáférését. A NSO Group-ot számos vád érte, miszerint lehetővé tette autoriter rezsimek számára, hogy megfigyeljék újságírókat, aktivistákat és politikai személyiségeket. A WhatsApp tulajdonosa, a Meta vállalat kijelentette, hogy ez a döntés „az illegális kémprogramok fejlesztése és használata ellen vívott első győzelmet” jelenti.

A NSO Group közleményében jelezte, hogy „alaposan meg fogják vizsgálni az ítélet részleteit, és megfelelő jogi lépéseket fognak tenni, beleértve a további eljárásokat és a fellebbezést”. A döntés jelentős precedenst teremt, hiszen ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonják a mobilplatformok gyengeségeinek kihasználásáért. Az NSO Group hangsúlyozta, hogy a technológiát kizárólag súlyos bűnözők és terroristák ellen kívánják alkalmazni, azonban sokan vádolják őket azzal, hogy a szoftverüket olyan országok használták, akik bárkit megfigyelhetnek, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak.

A Pegasus kémprogram körüli botrány 2021-ben robbant ki, amikor egy 50,000 telefonszámot tartalmazó lista került nyilvánosságra, amelyen a gyanúsított áldozatok szerepeltek. Ebből a listából a globális média képes volt azonosítani politikai vezetőket, államfőket, üzletembereket, aktivistákat, valamint több arab királyi család tagját, és több mint 180 újságírót. A Citizen Lab nevű kanadai nyomozócsoport szerint a Pegasus kémprogram valószínűleg megfertőzte a Downing Street és a brit Külügyminisztérium hivatalnokainak eszközeit is. Olyan prominens személyek, mint Emmanuel Macron francia elnök, és Jamal Khashoggi, a szaúdi kormány kritikusának hozzátartozói is a célpontok között szerepeltek, akit 2018 októberében gyilkoltak meg a szaúdi konzulátuson Isztambulban.

A NSO Group-ot emellett 444,000 dollár kártérítés megfizetésére is kötelezték a Meta vállalatnak. Ezek a kártérítések egy hat éves jogi csata után születtek meg a két cég között. A Meta közleményében hangsúlyozta, hogy „az esküdtszék döntése, amely kötelezi az NSO-t a kártérítés megfizetésére, kritikus elrettentő hatással bír a rosszindulatú ipar számára, amely illegális cselekedeteket hajt végre amerikai cégek ellen”. Az NSO Group viszont azt állította, hogy technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és azt felelősségteljesen alkalmazzák az arra jogosult kormányzati ügynökségek.

A WhatsApp sikeres peres eljárása újabb jogi lépések előtt nyithat kaput más technológiai óriások számára is, akiknek platformjait a Pegasus kémprogram támadta meg. A döntés világossá teszi, hogy a globális technológiai cégek egyre inkább hajlandóak fellépni az ilyen jellegű támadások ellen, és jogi eszközöket keresnek a saját rendszereik védelme érdekében. Az ügy következményei messze túlmutathatnak a WhatsApp és az NSO Group közötti jogi csatán, és potenciálisan újabb kihívások elé állíthatják az iparágat, amely az adatvédelem és a személyes adatok védelme szempontjából egyre fontosabbá válik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c77n76kzmz4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük