
Az Egyesült Államok elveszítette tökéletes hitelminősítését a növekvő adósság miatt
Az Egyesült Államok elvesztette utolsó tökéletes hitelminősítését, miután a Moody’s, egy befolyásos hitelminősítő ügynökség aggodalmát fejezte ki a kormány adósságának visszafizetési képessége miatt. Az Egyesült Államok hitelminősítését az ‘AAA’-ról ‘Aa1’-re csökkentették, ami azt jelzi, hogy a különböző kormányzati adminisztrációk nem tudták megfordítani az eladósodás növekedését és a kamatköltségek emelkedését. Az ‘AAA’ minősítés a legmagasabb lehetséges hitelmegbízhatóságot jelenti, és azt mutatja, hogy az ország pénzügyi helyzete nagyon jó, valamint erős képességgel rendelkezik adósságai visszafizetésére.
A Moody’s figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok ‘AAA’ minősítése kockázatnak van kitéve, és ez a leminősítés már a harmadik volt az utóbbi években, hiszen a Fitch Ratings már 2023-ban csökkentette az Egyesült Államok értékelését, míg a S&P Global Ratings ezt 2011-ben tette meg. A Moody’s 1917 óta tartotta fenn az Egyesült Államok tökéletes hitelminősítését, így a legutóbbi leminősítés jelentős fordulatot jelent a gazdasági helyzetben.
A leminősítés hátterében az áll, hogy az államadósság és a kamatfizetések aránya az utóbbi több mint egy évtizedben olyan szintre emelkedett, amely lényegesen magasabb, mint a hasonlóan minősített államoké. A Moody’s közleményében hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „rendkívüli hitelerejét” megőrzi, amely magában foglalja az ország méretét, ellenálló képességét és dinamizmusát, valamint a dollár folytatódó szerepét a globális tartalékvalutaként. A cég előrejelzése szerint a szövetségi adósság 2035-re a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 134%-ára nő, miközben tavaly ez az arány 98% volt. A GDP a vállalatok, kormányok és magánszemélyek gazdasági tevékenységét méri egy országban.
A leminősítés napján a volt elnök, Donald Trump javasolt kiadási törvényjavaslata is visszaesett a Kongresszusban, ami tovább fokozta a politikai feszültségeket. Trump „nagy, gyönyörű törvényjavaslata” nem tudott átjutni a Képviselőház költségvetési bizottságán, mivel néhány republikánus képviselő ellene szavazott. Ezen kívül az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, míg az importok megugrottak, mivel a cégek siettek behozni az árukat az országba a vámok bevezetése előtt. A kereskedelmi minisztérium adatai szerint a gazdaság évi 0,3%-os ütemben csökkent, ami éles visszaesést jelentett a megelőző negyedévi 2,4%-os növekedéshez képest.
A Fehér Ház reagálása a Moody’s döntésére is megérkezett, amelyben hangsúlyozták, hogy „Biden zűrzavarának helyreállítására összpontosítanak”, miközben egy csípős megjegyzést is tettek a Moody’s hitelességére. Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy „ha a Moody’snak lenne bármiféle hitelessége, nem hallgattak volna, miközben az elmúlt négy év fiskális katasztrófája kibontakozott”. A hitelminősítés csökkentése tehát nemcsak a gazdasági helyzetet, hanem a politikai tájat is feszültséggel terheli, hiszen a kormányzatnak sürgősen reagálnia kell a kialakult helyzetre, hogy elkerülje az esetleges további leminősítéseket és a gazdasági növekedés további csökkenését.

