Gazdaság,  Hírek

Ötven évvel a háború után új amerikai veszély fenyegeti Vietnámot – vámok

A vietnami hőségben, amikor az emberek a nyári napsütésben próbálnak hűsölni, Tung Linh, egy 20 éves egyetemista, könnyedén megosztotta velünk, hogy szinte semmit sem tud a háborúról, amely évtizedekig tartott és az ország kommunista Északját a Délben lévő, az Egyesült Államok által támogatott rezsimmel állította szembe. Linh nagyszülei harcoltak a háborúban, és ezt a tapasztalatot fontosnak tartja, hiszen ennek köszönhetően ma már nyugodtan nézhet fel az égre, és láthatja, hogy repülőgépek haladnak el felette, ami korábban félelmet keltett az emberekben. Linh a vietnami zászló egy kis sárga csillagját viselte az arcán, és éppen a háború végét ünneplő eseményekre készültek Ho Si Minh Városban, ahol él.

A vietnami háború végén 50 évvel ezelőtt a kommunisták győzelmet arattak, és az azóta eltelt idő alatt Vietnam drámai változásokon ment keresztül. Az ország, amely egykor a francia gyarmati uralom és a kínai befolyás alatt állt, most dinamikusan fejlődő gazdasággal rendelkezik, és a kapitalizmust öleli át, miközben a kommunista párt irányítása alatt áll. Vietnam célja, hogy a gyártás megbízható központjává váljon, és alternatívát kínáljon Kínának. Azonban az Egyesült Államok kereskedelmi háborúja, amely Donald Trump elnök hirdetett meg, komoly kihívások elé állítja az országot, mivel az Egyesült Államok 46%-os vámot is bevezethet, ami megsemmisítheti Vietnam gazdasági potenciálját.

Vietnam fiatal ország, a lakosság medián életkora mindössze 33 év, ami jóval fiatalabb, mint Thaiföld vagy Kína (40 év), és sokkal fiatalabb, mint Japán (50 év). Linh angolul tanul, és arról beszél, hogy szeretne egy olyan állást találni, amely hozzájárul az ország sikeréhez. A város, amelyben él, Ho Si Minh Város, egy hatalmas metropolisz, amely 10 millió ember otthona, és hasonlóan zsúfolt utcákkal, üvegfelületekkel borított felhőkarcolókkal és elegáns szállodákkal rendelkezik, mint más ázsiai nagyvárosok, mint Bangkok vagy Manila. A szocialista ideológia, amely 1975-ben vezetett a város elfoglalásához, mára szinte nyom nélkül eltűnt.

1975 április 30-án, amikor Észak Vietnam tankjai betörték a dél-vietnami elnöki palota kapuit, véget ért a háború, és a Dél-Vietnam megszűnt létezni. Az Egyesült Államok szövetségesének számító dél-vietnami kormány megsemmisült, és az utolsó elnök már előző nap elmenekült. A háború közel hárommillió halálos áldozatot követelt, és ez a győzelem óriási árat követelt. A helyiek azonban a háborúról nem szívesen beszélnek, még akkor sem, amikor a „újraegyesülés” évfordulóját ünneplik.

Linh barátaival együtt élénken reagált, amikor egy katonaságot szállító teherautó haladt el mellettük. Izgatottan várták az évfordulós felvonulást, és Linh elmondta, hogy örömmel ünnepli az újraegyesülést, amely a béke és a fejlődés reményét hordozza. Azonban az amerikaiakkal szembeni érzéseik már más megvilágításba helyeződnek. Egy másik fiatal, Minh, aki jogásznak tanul, elmondta, hogy nem haragszik az amerikaiakra, sőt, a globalizáció keretein belül tanulni szeretnének tőlük.

Vietnam új vezetői is hasonló ambíciókkal rendelkeznek. A közelmúltban bejelentett bürokrácia-csökkentő program célja a kormányzati struktúrák egyszerűsítése, amely a gazdasági növekedést hivatott támogatni. Az ország 63 tartományát 34-re csökkentik, és a minisztériumok számát is jelentősen mérséklik. A cél, hogy Vietnam elkerülje a „középkategóriás csapdát”, amely meggátolja a gazdasági fejlődést. A gazdaság jelenleg 5%-os növekedést mutat, és a kormány igyekszik a nemzetközi befektetéseket vonzani.

A háború utáni évtizedekben sok dél-vietnami menekült el az országból, köztük sokan kínai etnikumúak voltak. Ma a Diaspora közel hatmillió embert számlál, akik az Egyesült Államokban, Kanadában, Franciaországban és más országokban élnek. A vietnami kormány most minden erőfeszítést megtesz, hogy visszacsalogassa azokat, akiket a háború után elűztek. Az utóbbi években a kínai és a vietnami kapcsolatok is bonyolultabbá váltak, mivel Vietnamnak egyensúlyoznia kell a két nagyhatalom között. A közelmúltban Xi Jinping kínai vezetőt is fogadták, ami újabb jele a két ország közötti fraternalitásnak, de a jövőbeli együttműködés kihívásokkal teli.

Egy háborúban megélt fájdalom és veszteség sokáig elkísérheti az embereket, de ahogy a vietnamiak nézetei változnak, úgy a jövőre is fókuszálnak. Az emberek törekvése a béke és a fejlődés iránt nemcsak a múlt elfeledését, hanem egy jobb jövő megteremtését is jelenti.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cjewggl0yqeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük